Klubbchefen informerar

  Klubbchefen informerar:  Efter att ha frusit och huttrat under hela våren kom äntligen lite värme! Jag kan inte påminna mig om att det tidigare har snöat på Kronholmen under maj månad. Å andra sidan har vi sålt rekordmånga mössor och vantar i shopen… I skrivandes stund pågår Gotland Runt med 640 golfare som besöker oss under 5 dagar, snart är det Kristi Himmelsfärdshelgen, där det alltid är fullt tryck, och vips så är sommaren här! Det är riktigt kul att det börjar varva upp och att det är full fart här ute på Kronholmen! Vi har haft en bra start på säsongen, trots kylan, och alla vi som arbetar ute på Visby GK är ordentligt taggade inför säsongen! Vi upplever också att det är mycket bra stämning bland medlemmar och gäster. Banan, shopen, restaurangen och receptionen får beröm! Kul!  Banan  Trots kylan och den sena våren är banan i mycket bra skick. Bangänget med Petter i spetsen arbetar vidare enligt den ambitiösa skötselplanen. De har under våren bland annat genomfört en ordentlig stödsådd på fairways, det är de ”spår” ni ser på fairways. Det sås in ädelgräs, bl a rödsvingel. Detta görs för att förstärka turfen och göra fairways mindre känsliga för torka. Utöver att våren varit kall har den också varit torr, vi är därför väldigt glada över att vi, under vintern, kunnat pumpa överskottsvatten från Paviksån. Dammarna är nu i princip fulla inför försommaren. I och med att vi har egna dammar påverkas vi inte av det bevattningsförbud som sedan i början av april råder på Gotland.  Receptionen  De flesta av årets shop- och receptionspersonal har nu anlänt och börjat arbeta för säsongen. Ni kommer under säsongen att möta Emma, Ellen, Daniel och Christoffer i receptionen - ett verkligt glatt gäng, allt såklart under Lindas eminenta ledning! Ambitionerna är mycket höga när det gäller att ta hand om er medlemmar och gäster på bästa sätt.  Restaurangen  I restaurangen kommer ni också att mötas av idel välkända ansikten. Restauranggänget, under ledning av Eric, erbjuder som vanligt god och vällagad mat. Eric låter också hälsa att sommarens mycket populära grillkvällar såklart återkommer! Planerar ni att ha fest i sommar? Varför inte låta Jonas och co laga maten? Tveka inte att kontakta Eric i restaurangen för vidare info och ev offert.  Shopen  I shopen bågnar nu väggarna av årets sortiment. Ni hittar i vanlig ordning ett mycket brett utbud av både klubbor och kläder. Uffe och Ellen finns på plats för att guida er rätt! Tveka inte att ta hjälp av Uffe för att skräddarsy era nya klubbor, det är viktigt att få rätt längd, rätt skaft m.m. Och glöm inte bort att utprovning ingår i priset! Jämför gärna priserna i vår shop med övriga aktörer på marknaden, exempelvis Dormy. Vi är mycket trygga när det gäller den jämförelsen. Förra årets bonusprogram är nu äntligen klart för utbetalning i form av presentkort. Vi ber om ursäkt för att det har dröjt. För att göra en riktigt lång historia kort beror det på att det varit en massa strul med vårt gamla kassasystem. Det är naturligtvis beklagligt men Uffe och co har nu löst det. Kom in i shopen och prata med Uffe eller Ellen så hjälper de er!  Trä  nare  Anders Fritzon är nu tillbaks på ön och ser fram emot att fortsatt få hjälpa er med ert golfspel. Det är roligare att spela bättre golf. Till sin hjälp har Anders även i år Peter, Hasse och Carl-Johan. Alla är utbildade PGA tränare med lång erfarenhet. På menyn finns privatlektioner, nybörjarkurser, sommarkurser för knattar och juniorer m.m. Ni hittar ytterligare information på vår hemsida. www.visbygk.com . Det går bra att boka lektioner och kurser i receptionen eller, inom kort, online via hemsidan. Ett ständigt tips är alltid att boka in sommarens barnkurser så fort som möjligt, de är mycket populära.  Kronholmen Kids  Vi har haft en riktigt bra start på vår nya ungdomssatsning, Kronholmen Kids, som riktar sig till de allra yngsta golfarna, 6–13 år. Vi är väldigt glada att det redan nu är 30–40 st som är med och tränar. Läs mer om Kronholmen Kids på hemsidan eller prata med Anders eller undertecknad.  Medlemsunders  ö  kning  Under säsongen kommer vi vid tre tillfällen att genomföra en medlemsundersökning via mail. Vid varje tillfälle går vi ut till en tredjedel av våra medlemmar, dessa väljs ut slumpvis. Medlemsundersökningen Golfspelaren i Centrum genomförs av ett danskt företag i samarbete med Svenska Golfförbundet. Förutom 300 svenska golfklubbar så deltar även klubbar i Finland, Norge, Danmark och Holland i undersökningen. Det gör att vi får ett brett underlag, där vi kan jämföra klubbars resultat med genomsnitt för regioner och länder. Första undersökningen för året skickas ut den 31 maj och övriga två i slutet av juli och mitten av september. I undersökningen ställs frågor om bland annat bana, klubbliv, restaurang och träning. Vi ser gärna att så många medlemmar som möjligt tar sig tid att svara på frågorna. Dina svar kommer att bli värdefulla för oss i vårt arbete med att utveckla klubbens verksamhet. Tack på förhand!  Bokningsregler  Nu när vi går in i en mer intensiv period med mycket spel och stort tryck på starttider vill jag påminna om de bokningsregler som finns. Som medlem i Visby GK kan du boka starttider i princip hur lång tid som helst i förväg men du kan endast ha tre tider bokade samtidigt varav två på helger. Det är dessa regler som gäller och vi kommer att vara ”hårda men rättvisa” när det gäller detta regelverk. Jag ber er alla att respektera dessa regler.  Gä  st till medlem   rabatt  Jag vill också passa på att påminna om vad som gäller för ”Gäst till medlem rabatt”. Du som är Guldmedlem har möjlighet att vid 4 tillfällen per år bjuda med en gäst. Din gäst får då betala halv greenfee. Observera att du måste spela tillsammans med gästen.  Uppmaning  En ständig uppmaning och förhoppning är att ni medlemmar kommer till mig med tankar, idéer och förslag. För mig i min roll som klubbchef är dialogen med er medlemmar viktig. Jag är nästan alltid på plats, kom in så bjuder jag på kaffe! Det blir som vanligt mycket information vid ett sånt här tillfälle men det är ju ett tecken på att det helt enkelt händer mycket! Vi ses på Kronholmen! Med Vänlig Hälsning   Staffan Magnusson Klubbchef, Visby GK

Klubbchefen informerar:

Efter att ha frusit och huttrat under hela våren kom äntligen lite värme! Jag kan inte påminna mig om att det tidigare har snöat på Kronholmen under maj månad. Å andra sidan har vi sålt rekordmånga mössor och vantar i shopen…

I skrivandes stund pågår Gotland Runt med 640 golfare som besöker oss under 5 dagar, snart är det Kristi Himmelsfärdshelgen, där det alltid är fullt tryck, och vips så är sommaren här!

Det är riktigt kul att det börjar varva upp och att det är full fart här ute på Kronholmen! Vi har haft en bra start på säsongen, trots kylan, och alla vi som arbetar ute på Visby GK är ordentligt taggade inför säsongen!

Vi upplever också att det är mycket bra stämning bland medlemmar och gäster. Banan, shopen, restaurangen och receptionen får beröm! Kul!

Banan

Trots kylan och den sena våren är banan i mycket bra skick. Bangänget med Petter i spetsen arbetar vidare enligt den ambitiösa skötselplanen. De har under våren bland annat genomfört en ordentlig stödsådd på fairways, det är de ”spår” ni ser på fairways. Det sås in ädelgräs, bl a rödsvingel. Detta görs för att förstärka turfen och göra fairways mindre känsliga för torka.

Utöver att våren varit kall har den också varit torr, vi är därför väldigt glada över att vi, under vintern, kunnat pumpa överskottsvatten från Paviksån. Dammarna är nu i princip fulla inför försommaren. I och med att vi har egna dammar påverkas vi inte av det bevattningsförbud som sedan i början av april råder på Gotland.

Receptionen

De flesta av årets shop- och receptionspersonal har nu anlänt och börjat arbeta för säsongen. Ni kommer under säsongen att möta Emma, Ellen, Daniel och Christoffer i receptionen - ett verkligt glatt gäng, allt såklart under Lindas eminenta ledning! Ambitionerna är mycket höga när det gäller att ta hand om er medlemmar och gäster på bästa sätt.

Restaurangen

I restaurangen kommer ni också att mötas av idel välkända ansikten. Restauranggänget, under ledning av Eric, erbjuder som vanligt god och vällagad mat. Eric låter också hälsa att sommarens mycket populära grillkvällar såklart återkommer!

Planerar ni att ha fest i sommar? Varför inte låta Jonas och co laga maten? Tveka inte att kontakta Eric i restaurangen för vidare info och ev offert.

Shopen

I shopen bågnar nu väggarna av årets sortiment. Ni hittar i vanlig ordning ett mycket brett utbud av både klubbor och kläder. Uffe och Ellen finns på plats för att guida er rätt!

Tveka inte att ta hjälp av Uffe för att skräddarsy era nya klubbor, det är viktigt att få rätt längd, rätt skaft m.m. Och glöm inte bort att utprovning ingår i priset! Jämför gärna priserna i vår shop med övriga aktörer på marknaden, exempelvis Dormy. Vi är mycket trygga när det gäller den jämförelsen.

Förra årets bonusprogram är nu äntligen klart för utbetalning i form av presentkort. Vi ber om ursäkt för att det har dröjt. För att göra en riktigt lång historia kort beror det på att det varit en massa strul med vårt gamla kassasystem. Det är naturligtvis beklagligt men Uffe och co har nu löst det. Kom in i shopen och prata med Uffe eller Ellen så hjälper de er!

Tränare

Anders Fritzon är nu tillbaks på ön och ser fram emot att fortsatt få hjälpa er med ert golfspel. Det är roligare att spela bättre golf. Till sin hjälp har Anders även i år Peter, Hasse och Carl-Johan. Alla är utbildade PGA tränare med lång erfarenhet.

På menyn finns privatlektioner, nybörjarkurser, sommarkurser för knattar och juniorer m.m. Ni hittar ytterligare information på vår hemsida. www.visbygk.com. Det går bra att boka lektioner och kurser i receptionen eller, inom kort, online via hemsidan. Ett ständigt tips är alltid att boka in sommarens barnkurser så fort som möjligt, de är mycket populära.

Kronholmen Kids

Vi har haft en riktigt bra start på vår nya ungdomssatsning, Kronholmen Kids, som riktar sig till de allra yngsta golfarna, 6–13 år. Vi är väldigt glada att det redan nu är 30–40 st som är med och tränar. Läs mer om Kronholmen Kids på hemsidan eller prata med Anders eller undertecknad.

Medlemsundersökning

Under säsongen kommer vi vid tre tillfällen att genomföra en medlemsundersökning via mail. Vid varje tillfälle går vi ut till en tredjedel av våra medlemmar, dessa väljs ut slumpvis.

Medlemsundersökningen Golfspelaren i Centrum genomförs av ett danskt företag i samarbete med Svenska Golfförbundet. Förutom 300 svenska golfklubbar så deltar även klubbar i Finland, Norge, Danmark och Holland i undersökningen. Det gör att vi får ett brett underlag, där vi kan jämföra klubbars resultat med genomsnitt för regioner och länder.

Första undersökningen för året skickas ut den 31 maj och övriga två i slutet av juli och mitten av september. I undersökningen ställs frågor om bland annat bana, klubbliv, restaurang och träning.

Vi ser gärna att så många medlemmar som möjligt tar sig tid att svara på frågorna. Dina svar kommer att bli värdefulla för oss i vårt arbete med att utveckla klubbens verksamhet. Tack på förhand!

Bokningsregler

Nu när vi går in i en mer intensiv period med mycket spel och stort tryck på starttider vill jag påminna om de bokningsregler som finns.

Som medlem i Visby GK kan du boka starttider i princip hur lång tid som helst i förväg men du kan endast ha tre tider bokade samtidigt varav två på helger. Det är dessa regler som gäller och vi kommer att vara ”hårda men rättvisa” när det gäller detta regelverk. Jag ber er alla att respektera dessa regler.

st till medlem rabatt

Jag vill också passa på att påminna om vad som gäller för ”Gäst till medlem rabatt”. Du som är Guldmedlem har möjlighet att vid 4 tillfällen per år bjuda med en gäst. Din gäst får då betala halv greenfee. Observera att du måste spela tillsammans med gästen.

Uppmaning

En ständig uppmaning och förhoppning är att ni medlemmar kommer till mig med tankar, idéer och förslag. För mig i min roll som klubbchef är dialogen med er medlemmar viktig. Jag är nästan alltid på plats, kom in så bjuder jag på kaffe!

Det blir som vanligt mycket information vid ett sånt här tillfälle men det är ju ett tecken på att det helt enkelt händer mycket!

Vi ses på Kronholmen!

Med Vänlig Hälsning

 

Staffan Magnusson
Klubbchef, Visby GK

Visby Golfklubb